EAC Belgesi

Rusya EAC Belgesi EAC Belgesi,Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya birlikteliğinde kurulan Avrasya Gümrük Birliği ülkelerinde geçerli olan belgelerin genel adıdır. EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülasyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013’ten itibaren uygulamaya başlandı. Bu uygulama halen Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Belarus için geçerlidir. Sertifika 4 aşama güvenlik korumasına sahiptir.

 

EAC TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu GOST Sisteminin yerine geçmektedir.

 

Gümrük Birliği Komisyonu,  Gümrük Birliği teknik düzenlemelerine tabi olan ürünler için bu düzenlemeler yürürlüğe girene kadar verilmiş ( alınmış olan ) Gost-R Uygunluk sertifikaları ve beyanların 15 Mart 2015 tarihine kadar geçerli olacağı yönünde karar vermiştir.

 

Mevcut Teknik Regülasyonlara göre 2 çeşit sertifika tipi kullanılmaya başlanmıştır :

 

EAC TR CU Gümrük Birliği Sertifikası

 

Bu sertifika; Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülasyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda, tüm Gümrük Birliği ülkelerinde ithal edildikten sonra montajı yapılan makine ve ekipmanların ilave endüstriyel kullanım izni gerektirmeyecek şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. (RTN – Rostekhnadzor Belgesi alınmasına gerek kalmamıştır)

 

Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.

 

Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu çerçevesinde yetkilendirilmiştir.

 

EAC Gümrük Birliği Sertifikasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret gereklidir. Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca, sertifikasyon süresince Yıllık İnceleme uygulanmaktadır. Verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veritabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir. Sorgulamak istediğiniz herhangi bir sertifikayı bize bildirmeniz halinde firmanıza bu konuda tarafımızca destek verilecektir.

 

EAC Sertifikası - TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir “Temsilci Firma” gerekmektedir.

 

EAC Sertifikası TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu için sertifika süresince yıllık inceleme uygulanmaktadır.

 

EAC Gümrük Birliği Deklarasyonu

 

Yukarıda sözü edilen dokümana benzer olarak hazırlanan “Kalite Deklarasyonu” gene aynı veri tabanında kayıt edilmekte olup yasal çizelgelerde belirtilen belli bazı ürün grupları için düzenlenmektedir. Özellikle ТR СU 010/2011 Makine ve Ekipman Emniyeti konusuna giren endüstriyel ürünler Deklarasyon kapsamındadır.

 

Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.

 

EAC Sertifikası TR CU Gümrük Birliği Sertifikasyonu için  numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret gerekli değildir. Ayrıca, sertifikasyon süresince Yıllık İnceleme söz konusu değildir.

 

Verilen tüm belgeler, Sertifikalarda olduğu gibi EAC Sertifikası Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde Deklarasyonların varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir. Sorgulamak istediğiniz herhangi bir Deklarasyonu bize bildirmeniz halinde firmanıza bu konuda tarafımızca destek verilecektir.

 

TR CU Gümrük Birliği Deklarasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir “Temsilci Firma” gerekmektedir.

Diğer Bloglar

Teşvik Kapsamındaki Rusya Belgeleri style=

Teşvik Kapsamındaki Rusya Belgeleri

Türkiye Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan  % 50 teşvik  için gerekli bel

Rusya Ve Ukrayna Belgeleri style=

Rusya Ve Ukrayna Belgeleri

Rusya ve Ukrayna İhracat Belgeleri (EAC Sertifikası, Gost Belgesi.) Dış

EAC Belgesi Rusya style=

EAC Belgesi Rusya

EAC Belgesi Rusya Federasyonu,Kazakistan ve Beyaz Rusya’yaİhracat Ya

GOST-K Kalite Sertifikası style=

GOST-K Kalite Sertifikası

Sovyetler Birliği`nin dağılması ile beraber Kazakistan, Gost-R Belgesi&

Gost-R Sertifikası Nedir? style=

Gost-R Sertifikası Nedir?

Rusya Federasyonu’nda halen geçerli olan Kalite Belgesidir. ( Diğer adıyla

Gost Belgesi

Rusya Gost-R Belgesi GOST Sertifikası nedir? Rusya Federasyonu’nda halen geçerli olan Kali

Ukrayna UkrSEPRO Sertifikası style=

Ukrayna UkrSEPRO Sertifikası

Ukrayna Kalite Belgesi UkrSEPRO Ukrayna'da halen geçerli olan Ka